کم کردن حجم فایلهای صوتی با استفاده از نرم افزار JetAudio

امروزه، با افزایش قابلیتهای نرم افزارهای مختلف و همچنین پیشرفت مرورگرهای وب، استفاده از عناصر مالتی مدیا (مانند فیلمهای فلش، فایلهای صوتی با استفاده از پلاگینهای مختلف و ...) در صفحات وب، بسیار رایج شده است. دیگر زمان آن رسیده که به غیر از فایلهای تصویر و عکس که به نظر من بی انعطاف ترین فایلها هستند (چون غیر از نمایششان کار دیگری نمی توان کرد!)، بدون ترس(!) از نحوه ی نمایش و اجرای فایل، از انواع مختلفی از فایلها استفاده کرد.

در این پست میخوام نحوه ی کاهش حجم فایلهای صوتی که احتمالاً بیشترین کاربردش در وب خواهد بود رو با استفاده از نرم افزار محبوبم، JetAudio، توضیح بدم.

توجه کنید: من در نوشتن این یادداشت از JetAudio 7.0.0.3001 Plus VX استفاده کردم که در صورتی که به اینترنت پرسرعت (رویای هنوزی خیلی از ما!) دسترسی داشته باشید میتونید از سایتهای نرم افزار پیدا و دانلود کنید! اما در صورتی که مثل من از اینترنت دوگانه سوز (ذغال و سنگ چخماق!!!) استفاده می کنید، یا از یک کافی نت پرسرعت دانلودش کنید و یا شاید مغازه های عرضه نرم افزارهای فله ای JetAudio 7 رو داشته باشند!
اگر ورژنهای قبلی این نرم افزار رو هم داشته باشید، با توجه به تغییرات خیلی جزیی در جای دکمه ها، میتونید از این یادداشت استفاده کنید.


اولین چیزی که پس از نصب نرم افزار JetAudio 7 جلب توجه میکنه، قیافه ی تیره و سیه فامش هست که مثل بسیاری از نرم افزارهای دیگه احتمالاً برای تطبیق با ویندوز ویستا به این شکل دراومده. این پوسته، به نظرم چهره ی جت رو جذابتر از قبل کرده. تغییر دیگه ای که در این ورژن رخ داده، تبدیل کنترل صدای اون از حالت دایره ای (در ورژنهای قبلی) به حالت خطی هست. اسپکتروم (همون رقص نور خودمون!) این پوسته پس از نصب هم خیلی قشنگ هست.
از تغییرات ظاهری این ورژن که بگذریم، تغییر دیگرش، اضافه شدن خیلی از فرمتهایی هست که ورژنهای قبلی این نرم افزار قادر به اجراشون نبودند (از جمله ifo ،flv ،mpeg-audio ،3gp ،3g2 و vob).
غیر از اینهایی که گفتم، مطمئناً تغییرات دیگه ای هم کرده که خودتون میتونید کشفش کنید!

اما برسیم به موضوع اصلیمون، یعنی کم کردن حجم فایل صوتی.
شروع می کنیم!

1. ابتدا برنامه رو اجرا کنید! سپس دکمه ی Convert رو از سری دکمه هایی که در قسمت بالای جت وجود داره کلیک کنید (توجه: دکمه ی Conversion در ورژنهای قبلی)؛2. منویی باز میشه که دارای دو گزینه برای تبدیل فایلهای صوتی و ویدئویی است. گزینه ی Convert audio ... را انتخاب کنید؛

3. پس از کلیک آن، پنجره ای باز میشه که به صورت زیر است (برای دیدن پنجره در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید):
قسمتهای مختلفش به این صورت هست:
1-3. کلیدهای اضافه کردن فایل رو شامل میشه که برای اضافه کردن یک یا چند فایل، Add Files ... رو کلیک کنید (دو دکمه ی دیگه، برای اضافه کردن فایلهای Playlist و اضافه کردن از Media Library هست).

2-3. کلید Export ... ربطی به کم کردن حجم فایل نداره و فقط برای تولید فایل pls و m3u (که برای اجرای دسته ای از فایلهای موسیقی هستند)، به کار میروند؛ مثلاً 10 ترانه از 10 فولدر انتخاب می کنید و به صورت یک فایل m3u که در واقع Shortcut اونهاست، ذخیره میکنید؛ حالا با اجرای همان یک فایل، میتونید تمام 10 آهنگ رو به همون ترتیبی که اضافه کردید، اجرا کنید!

3-3. در این قسمت، میتونید نوع نامگذاری فایلها (مثلاً اسم آهنگ به این ترتیب باشه که اول نام آلبوم، بعد نام خواننده و بعد نام آهنگ باشه) و محل ذخیره شدن فایلها رو مشخص کنید.
اگر تغییری در این قسمت ندهید، اسم فایل، مشابه نام فایل اصلی و محل ذخیره ی آن هم در محل فایل اصلی خواهد بود؛

4-3. در اینجا شما فرمت فایل خروجی رو مشخص می کنید (من معمولاً از فرمت MP3 استفاده می کنم). علاوه بر این فرمت، میتونید از فرمتهای دیگری مثل ogg ،wav ،wma و ... استفاده کنید (شکل زیر). حتماً متوجه شدید که اگر تنها بخواهید فرمت فایل رو عوض کنید (مثلاً wma رو برای استفاده در mp3پلیرتون به mp3 تغییر بدید) با این قسمت سر و کار دارید!
اگر Transfer Tag if target format supports رو تیک بزنید، در صورتی که فایلتون دارای نام خواننده، آلبوم، سال و توضیحات اضافی باشه، تمام این اطلاعات در فایل نهایی شما هم کپی خواهد شد.
اما قسمت 4، تنظیمات بیشتری هم در Configure داره که بعد از قسمت 5 توضیح میدم.

5-3. این قسمت رو فقط ببینید و منتظر بمونید!!! در اینجا وضعیت تبدیل و تغییر فرمت و مقدار زمان رفته و باقیمانده رو میتونید ببینید.

4. پس از انجام تنظیمات بالا، قسمت اصلی مربوط به تغییر حجم باقی میمونه. در قسمت Output Format، (قسمت 4 در تصویر) دکمه ی Config رو کلیک کنید تا پنجره ی مربوط به اون باز بشه که مثل شکل زیر خواهد بود.قسمت Channel مربوط به حالت مونو (یکسان بودن صدا) یا استریو (دو طرفه بودن صدا بسته به آهنگ) صوت است. پیشنهاد من حالت مونو است.

در قسمت بعدی، Bitrate هست که برای کم شدن حجم و با کیفیت نسبتاً مناسب (با توجه به سرعت اینترنت حال حاضر ما) هرچقدر کمتر باشه، حجم فایل نهایی ما، کمتر خواهد بود.
توجه: در صورتی که میخواهید فایلتون به صورت آنلاین اجرا بشه، پیشنهاد می کنم این قسمت رو روی 16 کیلوبایت بر ثانیه (16Kbps) تنظیم کنید. در غیر این صورت، برای دانلود، میتونید سرعتهای مختلفی مثل 64Kbps و ... رو امتحان کنید.

در آخرین بخش هم کیفیت صداست که طبیعی است هرچقدر کیفیت پایینتر باشه، حجم کمتر خواهد بود. اون رو بر روی Highest Quality -Low Speed تنظیم کنید.

5. پس از تایید (OK)، دکمه ی Start رو بزنید تا تبدیل فایل آغاز بشه؛

6. تمام!

خوب! اگر تمام مراحل رو درست طی کرده باشید و تنظیماتتون مثل تنظیمات من باشه، حجم فایلتون در حدود 10 برابر! کمتر خواهد شد و برای استفاده در وب، بهینه است. البته همیشه در نظر داشته باشید که کیفیت فایل و حجم آن در جهت عکس هم هستند. اگر میخواید فایلی که در وب برای استفاده آنلاین می گذارید، حتماً شنیده بشه -حداقل الان- باید از کیفیت بالای فایل صرف نظر کنید.

در صورتی که مشکل یا سؤالی وجود داشت، در کامنت یا ایمیل بنویسید.
Blogger

Check Google Page Rank