فیلترینگ ایرانی

با ورود اینترنت به ایران، همواره خبرهایی درباره خرید تجهیزات نرم افزاری مختلف برای مسدود کردن دسترسی به سایتهای مختلف اینترنتی، وجود داشته است. تاکنون، مسئولان تنها بستن سایتهای دارای محتوای جنسی رو برای جلو گیری از ورود فساد تایید می کردند و البته سایتهایی که به قول خودشون پا رو از گلیم خود درازتر کرده بودند!

اما اخیرا شاهد فیلتر شدن سایتهای مختلفی که هیچ ربطی به این موضوعات بالا نیز نداشتند، هستیم. این موج فیلترینگ، با مسدودشدن سایت محبوب Orkut آغاز شدو پس از اون فیلتر کردن سایتهایی مثل Photo.net(سایت تخصصی عکاسی که مورد استفاده بسیاری از مجلات و روزنامه ها است)، تا مدتی قبل Corbis، سایت MovableType (یکی از ابزارهای وبلاگ نویسی)، Nedstat (سایت شمارنده و آمار تعداد بازدیدکنندگان بسیاری از سایتها و وبلاگها در سراسر جهان) و به تازگی Sharemation (یک نوع درایو مجازی رایگان که اغلب وبلاگ نویسان برای قراردادن فایلهای خود بر روی اینترنت از اون اسفاده می کنند) در حال گسترش یافتن است. حالا با این مقدمه، گزارش زیر رو بخونید از opennetinitiative.

خبرگزاري فرانس پرس از واشنگتن گزارش داده است که نتايج يک بررسي توسط محققان اينترنت نشان ميدهد، ايران در ميان سختگير ترين سانسورچيان اينترنت در جهان قرار دارد و دسترسي به سايت هايي با محتواي جنسي، سياسي، اطلاعات مربوط به حقوق زنان و تعدادی وبلاگ مشخص و اغلب فیلترشکن ها را غير ممکن ساخته است.

موسسه The OpenNet Initiative يکي از شرکاي محققان دانشگاه هاروارد، دانشگاه تورنتو و دانشگاه کمبريج متذکر شده است که ايران از فن آوري يک شرکت آمريکايي که آنرا "همدست" سانسور لقب داده است، بنام Secure Computing بهره مي برد. آنها گفته اند که کنترل محتواي اينترنت حامياني از ارشدترين سطوح حکومت ايران دارد. اين محققان 34 درصد از سايت هاي آزمايش شده را فيلتر شده يافته اند.

يافته ها حاکي از آن است که محتواي مسدود شده به زبان فارسي به همان ميزان محتواي فيلتر شده به زبان انگليسي است. جان پالفري، رئيس اجرايي "مرکز بکرمن براي اينترنت و جامعه" در هاروارد مي گويد: ايران يکي از گسترده ترين و پيچيده ترين روش هاي سانسور اينترنت در جهان را به اجرا در آورده است. در کنار چين، ايران متهم است فيلترينگ خود را با تغييرات فناوري اينترنت تطبيق مي دهد. وبلاگ نويساني که در ايران در رابطه با آزادی بیان تلاش می کنند و به زبان فارسي مطلب مي نويسند، اينک بسيار سخت تر از وبلاگ نويسان نقاط ديگر جهان مي توانند به مخاطبانشان دست يابند.

رونالد ديبرت، رئيس Citizen Lab در دانشگاه تورنتو مي گويد: گزارش ما درمورد فيلتر اينترنت در ايران نشان مي دهد که به اين ترتيب نه فقط آزادي بيان و دسترسي به اطلاعات تهديد مي شود بلکه بازار رو به رشد اين فن آوري ها نيز کساد مي گردد.
اين گزارش در انتها تاکيد مي کند که با ارائه سيستم هاي مسدودسازي به دولت هاي غير دمکراتيک، شرکت آمريکايي Secure Computing در نقض اعلاميه جهاني حقوق بشر با آنها همدست است. رونق بازار سانسور اينترنت که همچون يک ويروس از چين به ايران و کشورهاي بيشتري در جهان پخش مي شود، نه تنها شعار در بوق و کرنا کرده شرکت هاي فناوري: "اينترنت بيانگر آزادي و ارتباط است" را به چالش مي کشد، بلکه تقسيم "ما" و "آنها" را آسان مي سازد.

* ترجمه اي همراه با تلخیص از Iran's web censorship among world's strictest: report که توسط خبرنامه گويا به فارسي برگردانده شده است.
پس از انتشار ...

يک روز پس از انتشار گزارش فوق، شرکت Secure Computing هرگونه استفاده از نرم افزارهايش را در ايران غير قانوني و بدون اجازه خواند. رئيس شرکت گفته است که هيچ امتيازي را به هيچ نهادي در ايران نفروخته است. او متذکر شده است که از کپي غيرقانوني برنامه هايشان توسط برخي آي اس پي ها در ايران مطلع شده است و همه توان خود را براي ممانعت از تداوم آن به کار خواهد بست. او ياد آور شده است که اين شرکت به قوانين صادرات ايالات متحده پايبند است.

*پ.ن: این رو چند ساعت بعد از نوشتن این مطلب دارم اضافه می کنم و واقعا باورنکردنیه. اما حقیقت داره؛ Blogrolling هم فیلتر شد!!!!!!!!! (اگر میبینید که لینکهای دوستان رو نمیبینید به خاطر همینه دیگه!)
Blogger

Check Google Page Rank